Sunday, 16 June , 2024
امروز : یکشنبه, ۲۷ خرداد , ۱۴۰۳ - 10 ذو الحجة 1445
شناسه خبر : 4199
  پرینتخانه » آخرین اخبار, یادداشت تاریخ انتشار : 29 شهریور 1401 - 12:49 | | ارسال توسط :

آینده سیاسی ایران

کشورما در حال حاضر در شرایط خاصی به سر می‌برد که نیازمند هم اندیشی متخصصان و نهادهای مدنی از یک سو و سیاست گذاران از سوی دیگر است

این چالش و انباشته شدن آنها در زمان حاضر ضرورتی را برای گفتگو پیش سوی سیاستمداران و اندیش مندان سیاسی می گذارد تا با همفکری بتوانند راهی برای برون رفت از آن بیابند .

از جمله مهمترین این چالشها بحث تحریم است که نیاز به مدیریت و رسیدگی دارد و عقل جمعی متخصصان در این مورد بهتر می‌تواند ما را به سمت راه حل هدایت کند.

چالش دیگر ما که در نوع خودش بسیار مهم میباشد بحث زیست محیطی و اهمیت یافتن الگویی درخصوص نحوه حل این مشکلات و از طرف دیگر سازگار کردن توسعه محیط زیست مسئله دیگری است که نمی‌شود در آن چشم پوشی کرد.

وضعیت فرهنگی کشور و از میان رفتن سرمایه های اجتماعی و آن چیزی که از آن به عنوان بی اعتمادی یاد می‌شود ، موضوع دیگری است که نیازمند توجه جدی است.

چالش بعدی مهاجرت نخبگان از کشور است که می‌تواند در آینده نزدیک به بحران تبدیل شود که لازم است چاره اندیشی شود در غیر این صورت نشان خواهد داد که ایرانیان از یک چیزی محروم هستند و به دلیل اینکه از آن چیز بهره‌مند می‌شوند دست به مهاجرت می زنند .

البته این نیز باید در نظر گرفته شود که بعضی اوقات مهاجرت به خاطر کمبود منابع صورت می گیرد.

چالش دیگر مرگ متخصصان و نخبگان است مرگ تدریجی در دیوان سالاری اتفاق می‌افتد یعنی دیوان سالاری باعث می‌شود که ذهن متخصصان و نخبگان و آفرینش نگران این عرصه به یک رکودی شکل بگیرد و دچار مرگ خلاقیت شوند.

مرگ متخصصان و نخبگان نتیجه گردش نا عادلانه توزیع قدرت است اگر مسئولین بتوانند قدرت سیاسی و فرهنگی را عادلانه تقسیم کنند می‌شود این عزیزان را دلگرم کرد و از مرگ تدریجی آنها جلوگیری شود، در نتیجه دولت ها باید بگذارند که گردش نخبگان رخ دهد

نویسنده : نادرقربانی
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی باشد منتشر نخواهد شد.