Saturday, 13 July , 2024
امروز : شنبه, ۲۳ تیر , ۱۴۰۳ - 7 محرم 1446
شناسه خبر : 579
  پرینتخانه » آخرین اخبار, اقتصادی, سیاسی, ویژه, یادداشت تاریخ انتشار : 02 خرداد 1399 - 17:21 | | ارسال توسط :
نگاهي به احکام دوران سيد موسي خادمي در لرستان

ابزاراستاندار براي تغيير مديران چه بود!؟

حالا ديگر زنگ روزشمار پايان دولت روحاني به صدا درآمده است ، روزهايي که براي دولت بسيار سخت خواهد گذشت و براي مردم، دو چندان سخت تر! در لرستان نيز، همين روزهاي پاياني ، البته کمي کندتر بر مردم مي گذرد، روزهايي کرونايي و کش دار، با کمترين تحرک موجود از سوي دولتمردان تا آنجايي که نمايندگان منتخب يازدهم، هنوز از راه نرسيده، صدايشان بلند شده است، از کم تحرکي مسئولاني که گويي خودشان نيز کم کم آماده ي تعويض در وقت هاي پاياني بازي سياست شده اند، مگر آنکه بخت بلندشان ياري کند و همين دولت را ، يا شبيه به اين دولت را،مردم در جمعه اي ديگر تکرار کنند!
ابزاراستاندار براي تغيير مديران چه بود!؟

اما «سيد موسي خادمي» هشت ماه پس از آمدنش به لرستان يعني دقيقا ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ جمله اي گفت که با استقبال بي نظير اهالي رسانه روبرو شد بويژه رسانه هايي که هنوز با شخصيت مديريتي وي آشنايي نداشتند.

خادمي در جلسه ي کارگروه اشتغال که بعدها کمتر شاهد برگزاري آن بوديم رو به مديران خود گفت ، اگر نجنبند « از همه ي ابزارها براي برخورد و جابجايي آنها استفاده مي کند» و با چهره اي جدي تاکيد کرد«در لرستان نبايد با سرعت عادي کار کرد چرا که ما از بقيه استانها عقب تر هستيم و اگر قرار باشد که جايگاه استان عوض شود بايد با سرعتي بالاتر از ساير استانها کار کنيم»

هرچند امروز و در اين سال پاياني دولت وي ، هرگز نفهميديم ابزار خادمي براي تغيير مديران چه بود و چرا آنطور که بايد شاهد تغييرات مطلوب در سطح استان نبوديم!؟

حال بي آنکه بخواهيم پيش بيني از سرنوشت دولتمردان روحاني در لرستان داشته باشيم، و آنها را در دو دسته تنبل و غيرتنبل تقسيم کنيم، بي هيچ قضاوتي تنها نيم نگاهي خواهيم داشت به چيدمان مديريتي مرد اول دولت اعتدال درلرستان ، مردي که در نيمه ي دوم بازي سياست در روزهاي پاياني شهريوري داغ۹۶ پا به لرستان گذاشت و از همان روز اول و در جلسه معارفه خود اعلام کرد براي تعامل آمده است :

«آماده تعامل ، همکاري و شنيدن حرف ها و پيشنهادها و راهکارهاي همه هستم»(سيد موسي خادمي /مراسم معارفه خود در ۲۶/۶/۹۶)

 تا به قول خودش براساس روشي سيستماتيک لرستان را به جايگاهي که در شان آن است برساند:

«اين استان را از جايگاهي که الان حق اش نيست  به جايگاه بالاتر خواهيم رساند»(سيد موسي خادمي /مراسم معارفه خود در ۲۶/۶/۹۶)

خادمي از همان روز اول تغييرات کابينه خود را با انتصاب مردي از ديار خود آغاز کرد، انتصاب «سيد محمد موحدپور» که بعد از خادمي درساختمان استانداري لرستان حرف اول را مي زد، مردي که مديريت حوزه استانداري را برعهده گرفت و اما به اين نيز قانع نبود تا در روزهاي پاياني اسفند ۱۳۹۷ چند روز مانده به هجوم سيلاب تلخ ۹۸ بر صندلي معاونت توسعه مديريت و منابع انساني استانداري تکيه زند، صندلي که از اول طبق قرار دولت روحاني قرار بود سهم يک بانو باشد!

اما موحدپور که همه فکر مي کردند هماي سعادت بر شانه هايش نشسته ناگهان در شبي از شبهاي شهريور ۱۳۹۸ لرستان را براي هميشه ترک کرد، بدون آنکه بگويد چرا آمد و چرا رفت!!

خادمي صندلي او در حوزه استانداري را ۱۲ روز خالي نگه داشت و بعد از آن به «محمد روزپيکر» سپرد، مردي که پيش از اين به عنوان معاون موحدپور، به استاندار خدمت مي کرد!!

صندلي ديگر موحدپور يعني معاونت توسعه بعد از موحد بازهم به هيچ زني سپرده نشد و خادمي نه همان روزي که موحدپور رفت که دوماه بعد به «قاسم ولي زاده» سپرد.

قاسم ولي زاده اما پيش از حضور خادمي وارد استانداري لرستان شده بود، يعني زماني که «هوشنگ بازوند» مرد اول دولت در لرستان بود.

آذر ۹۴۱۳ ، «حاج قاسم» با حکم بازوند سرپرست اموراجتماعي استانداري لرستان شد، خادمي که آمد، حکم او نيز از سرپرستي به مديرکلي تغيير يافت اما با رفتن اجباري خجسته پور به ديار روحاني ، «قاسم» در ميانه ي اسفند۱۳۹۷ جاي او را گرفت، تا در مرداد۱۳۹۸ که «محمودثميني» از بجنورد به لرستان آمد و «ولي زاده» ميز موقت را به صاحب اصلي اش پس داد و آنقدر در همان اتاق اموراجتماعي صبر کرد تا خادمي اينبار سرپرستي معاونت توسعه را به او سپرد.

در حوزه عمراني و اقتصادي نيز همين مدل جابجايي ها وجود داشت.

خادمي در اولين تغيير شوراي معاونين خود در بهمن ۱۳۹۶ «محمد اصلاني» را عزل کرد.

اصلاني روزي که مي رفت در يادداشتي کوتاه ضمن احترام به تصميم خادمي آرزو کرد ، جانشين او از نيروهاي مستعد و متخصص و متعهد باشد.

خادمي به جاي اصلاني اما بازهم يک سرپرست را مامور به ادامه راه کرد:

«رضا آريايي» ؛ مديرکل مديريت بحران استانداري لرستان بود که از سال ۱۳۸۵ با حکم معاون عمراني وقت يعني هوشنگ بازوند مديريت بحران را به دست گرفت و خرداد ۱۳۹۷ به دستور استاندار آن مکان بحراني را به «غلامرضا آقاميرزايي» سپرد!

آريايي اما بيش از سه ماه سرپرست معاونت عمراني نبود.

خادمي آريايي را بازهم به عنوان سرپرست راهي فرمانداري بروجرد کرد و اينبار مردي غير از بدنه دولت را وارد شوراي معاونين خود کرد، « احمد مرادپور» ، همان مردخندان که ۱۵ ماه بعد بدون لبخند مجبور به رفتن شد تا خادمي «گودرز اميري» معاون اقتصادي خود را جانشين او کند!

گودرز اميري در آذر ۱۳۹۶ به لرستان آمد ، او از چهارمحال و بختياري به نيت جلوس بر صندلي عمراني به  لرستان آمد اما به دلايلي بر صندلي اقتصادي دولت، يعني صندلي «مهرادغضنفري» در لرستان تکيه زد و البته در ميانه راه گزينه معاونت سياسي نيز شد تا آنکه در مهرماه ۱۳۹۸ نهايتا به همان ساختماني رفت که به آن چشم داشت، يعني معاونت عمراني و صندلي اقتصادي را به «اسدعبدالهي» داد که تا پيش از آن والي شهر خرم آباد بود …!

اما از ديگر حوزه هاي پر تغيير تيم خادمي ، حوزه روابط عمومي او بود ، صندلي که خادمي براي سروسامان دادنش سه مرد را مامور کرد و نهايتا به يک زن سپرد!!

روزي که خادمي به لرستان آمد، روابط عمومي او صاحب نداشت، مديرش رفته بود و چند ماهي توسط همان بچه هاي قديمي روابط عمومي اداره مي شد!

عکس هاي ايمان(بيرانوند) ، خبرهاي محمدرضا(گودرزي) در آن روزهاي بي مديري جوابگوي نياز خادمي بود و استاندار در پاسخ به پرسش خبرنگاران تاکيد مي کرد: صبر کنيد تا گزينه اي مطلوب انتخاب کنم!!

خادمي صبر کرد و چهارماه بعد از آمدنش ، مسئوليت ارتباط با رسانه ها را به مردي سياسي داد که هيچ تخصصي در اين حوزه نداشت!

«فرزاد ياراحمدي» که خود نيز بارها گفته بود ميلي به اين مسئوليت ندارد و نهايتا خادمي بازهم چهارماه بعد به اين نتيجه رسيد که کار را به مدير قديمي اين حوزه يعني «بهرام رشيدي نيا» بسپارد. اين که خادمي از رشيدي نيا چه خواست که او نتوانست،ما پاسخ روشني برايش نداريم اما يکسال بعد، اينبار خادمي صندلي روابط عمومي را از رشيدي نيا پس گرفت و به «نورمحمد اريانپور» داد.آريانپور نيز چهار ماه بيشتر دوام نياورد و خادمي نهايتا تصميم گرفت ماموريت ناممکن ترميم ارتباط دولتش با رسانه ها را به يک بانو ، يعني «فاطمه ايراني» بسپارد.

تغييرات پي در پي خادمي اما به روابط عمومي ختم نمي شد، خادمي در بازرسي استانداري نيز سه حکم صادر کرد.

«احسان جهانيان» يک ماه ، «قدرت اله ولدي» پنج ماه و نهايتا «خدانظردريکوند» البته با فاصله اي سه ماهه از رفتن ولدي از اتاق بازرسي بر صندلي اين حوزه حساس تکيه زد.

در حوزه بانوان نيز خادمي دست به يک تغيير زد و «ناهيدپرويزپور» را از حوزه سياسي انتخابات استانداري به امور بانوان آورد و عذر «ليلا سلاحورزي» را خواست.

اما اين تنها انتصاب خادمي در حوزه بانوان نبود و او که همچنان در مقابل خواست وزارت کشور مبني بر انتصاب يک زن در معاونت توسعه مديريت و منابع انساني استانداري مقاومت مي کرد اما با چراغ سبزش يک بانو يعني «سمانه حسن پور» را جايگزين «علي هادي چگني» نمود .

خادمي هرچند قاسم ولي زاده را بر صندلي نشاند که به نظر وزيرکشورجاي يک بانو بود اما جاي ولي زاده در امور اجتماعي را به «مريم پورسرتيپ» سپرد تا اينگونه در بخش انتصابات بانوان کارنامه ي بهتري از خود به جاي بگذارد. استاندارآرام لرستان مردان ديگري را نيز در اين چند ماه از دست داد و در کنار هجرت خجسته پور،غضنفري ،احسان جهانيان، رضا آريايي، قدرت اله ولدي ،اسداله حيدري،نورمحمدفردي بيرانوند،علي هادي چگني ، شهناز حمزه لويي، علي کاکاوند ….. «ولي الله ميرزايي اصل» را نيز از دست داد تا در حوزه امنيتي انتظامي «علي جوانمرد» جانشين ميرزايي اصل گردد ، هرچند هرکه را خادمي از دست داد در دياري ديگر به جايگاه بالاتري رسيد!!

نهايتا مي توان گفت در ۳۲ ماه گذشته، خادمي فقط در ساختمان استانداري و تنها براي ۱۲ صندلي مديريتي ۲۴ حکم صادر کرده است يعني ميانگين براي هر صندلي ۲ حکم !

در فرمانداري هاي استان نيز اين تغييرات با همين مدل مديريتي چيدمان شد.خادمي با وجود تمامي تفاوت هايش با بازوند اما هرگز به دو صندلي فرمانداري منصوب شده هوشنگ بازوند دست نزد تا فرمانداران ازنا و چگني با حکم بازوند همچنان در سيستم خادمي ماندگار باشند.

سيدموسي خادمي ديگر منصوبين بازوند را نيز قبول داشت او هفت فرماندار بازوند را يا تغيير نداد و يا تنها از شهرستاني به شهرستاني ديگر جابجا کرد تا نهايتا از يازده فرماندار فعلي خادمي تنها ۶ چهره جديد وجود داشته باشد.با بررسي تمامي تغييرات فرمانداري ها مي توان گفت سيد موسي خادمي در طول ۳۲ ماه ۱۴ حکم براي ۱۱ صندلي فرمانداري صادر کرده است.

حال مي رسيم به تغييرات مديران کل و روساي برخي شرکتهايي که با نظرمستقيم و يا مشورتي خادمي منصوب مي شوند.با بررسي ۳۲ صندلي مديريتي در طول ۳۲ ماه گذشته مي توان گفت خادمي اولا ۱۵ مدير منصوب شده در طول دوران بازوند را هرگز تغيير نداده است و براي تعيين تکليف ۱۷ صندلي باقي ۲۴ حکم زده شده است!بيشترين تغييرات سهم اموزش و پرورش و شرکت گاز هرکدام با سه تغيير است.و نهايتا سهم انتصاب بانوان سه عزل (شهناز حمزه لوييفاطمه توکليمريم آزادي) و چهار انتصاب ( سمانه حسن پورشاهدخت فتحي بيرانوندزينب محمدخانيفاطمه توکلي) بوده است.حالا اگر برگزاري انتخابات رياست جمهوري ۱۴۰۰ آنطور که گفته شده خردادماه باشد ، ۱۳ماه تا تعيين تکليف اين دولت مانده است، دولتي که هرچه کرد نتوانست روش اعتدالي خود را به عنوان يک گفتمان ديگر، در ميان دو جريان سياسي چپ و راست جاي دهد از بس که گاهي به اينسوي ميدان نظر مي انداخت و گاهي در آنسوي ميدان توافق مي کرد!

نویسنده : ابوذربابايي زاده / سردبير | منبع خبر : دریای فرهنگ
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی باشد منتشر نخواهد شد.