Wednesday, 17 April , 2024
امروز : چهارشنبه, ۲۹ فروردین , ۱۴۰۳ - 9 شوال 1445
شناسه خبر : 2880
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : 17 اسفند 1400 - 7:17 | | ارسال توسط :

افزایش ظرفیت پرورش آبزیان در لرستان

وزیر کشور با تاکید بر اینکه سد «معشوره» جزو موضوعات جدی و در دستور کار دولت است، گفت: ظرفیت پرورش آبزیان در سد «سیمره» ارتقاء می‌یابد.
افزایش ظرفیت پرورش آبزیان در لرستان

به گزارش خبرنگار مهر، احمد وحیدی عصر دوشنبه در حاشیه بازدید از پروژه‌های شهرستان کوهدشت در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در خصوص سد سیمره چند موضوع مطرح است، یکی اینکه سرمایه گذاری بیشتری در حوزه شیلات در این سد باید انجام شود، اظهار داشت: یک قرارداد اولیه با هزار تُن ظرفیت تولید آبزیان در این سد پیش بینی شده که با صحبتی که با مسئولان «اتکا» شد قرار شد این میزان را به ۲ هزار تُن ارتقا دهند.

بررسی افزایش ظرفیت آبگیری سد «سیمره»

وی با بیان اینکه مطالبه‌ای هست برای زمین‌های کشاورزی که آب سد سیمره برای این اراضی پمپاژ شود و آنها را پوشش دهد، تصریح کرد: در این رابطه باید با وزارت نیرو بحث شود و ببینیم سهمیه‌ای که می‌توانند اختصاص دهند چقدر هست.

وزیر کشور افزود: موضوع سوم حجم آبگیری سد است، سد سیمره ظرفیت این را دارد یک میلیارد مترمکعب بیشتر آبگیری شود و حتی تا کد ارتفاعی ۷۲۳ متر آبگیری شود و این می‌تواند یک میلیارد مترمکعب آب اضافه را جمع کند.

وحیدی یادآور شد: لازمه این امر این است که در برخی روستاهای اطراف سد زمین و خانه خریداری شود که یک منابعی نیاز دارد که باید تأمین شود، این موضوع هم در بازدید امروز مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.

ضرورت استفاده حداکثری از ظرفیت باغات «انار» کوهدشت

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه موضوع دیگر ظرفیت بزرگ حوزه باغات انار شهرستان کوهدشت است، اظهار داشت: نزدیک به ۱۲۰۰ هکتار باغات زیر کشت انار در این شهرستان وجود دارد اما متأسفانه صنایع تبدیلی کافی نیست، باید روی این کار کرد و ان شاالله این ظرفیت بسیار بزرگ را به کار بگیریم.

وزیر کشور تصریح کرد: چنین تمرکزی از باغات انار را در کشور نداریم، لذا این یک فرصت برای منطقه است که باید حداکثر استفاده از آن شود.

وحیدی با بیان اینکه امروز از پروژه بیمارستان شهرستان کوهدشت هم بازدید داشتیم، گفت: این بیمارستان ۲۰۰ تخته بود که امروز به ۲۵۰ تخت افزایش یافته و ۲۵ درصد پیشرفت دارد.

پیشرفت ۲۵ درصدی پروژه بیمارستان کوهدشت

وی با تاکید بر اینکه پروژه ساخت این بیمارستان رکود داشت که بعد از سفر هیئت دولت فعالیت آن شروع شده و قرار است دو ساله آن را تحویل دهند که این امر تأمین مالی لازم را می‌خواهد، افزود: البته در سفر رئیس جمهور به لرستان، ۲۰۰ میلیارد اعتبار برای این پروژه مصوب شده مابقی را هم باید با کمک بانک‌ها با استفاده از ماده ۵۶ قانون تأمین کنیم که با تأمین این اعتبارات کار سرعت بیشتری خواهد گرفت.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: پیمانکار و مشاوران این پروژه امروز حضور دارند و قول داده‌اند با سرعت مناسبی کار را جلو ببرند.

سد معشوره برای دوستان ما در وزارت نیرو به عنوان یک پروژه جدی مطرح است

وحیدی در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با سد معشوره اظهار داشت: سد معشوره برای دوستان ما در وزارت نیرو به عنوان یک پروژه جدی مطرح است، در سفر رئیس جمهور هم مورد تاکید و تصویب قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه این سد منابع مالی قابل توجهی می‌خواهد چون از قبل پیشرفت چندانی نداشته و با همه اتفاقات ۱۰ درصد پیشرفت داشته است، لذا سرمایه بزرگی می‌خواهد؛ تصریح کرد: باید تأمین منابع این پروژه را دنبال کنیم.

وزیر کشور یادآور شد: به هر حال این پروژه سدسازی جزو موضوعات جدی و در دستور کار دولت است؛ وزارت نیرو نسبت به موضوع حساسیت لازم را دارد و امیدواریم بتوانیم راهی برای تأمین منابع آن پیدا کنیم.

 استاندار لرستان گفت: ظرفیت تولید شیلات در سد سیمره براساس رایزنی‌های انجام شده با سازمان اتکا به ۲ هزار تن افزایش می‌یابد.

فرهاد زیویار در حاشیه سفر وزیر کشور به شهرستان های پلدختر و کوهدشت بیان کرد: عمده مباحث مورد بازدید در این سفر جاده چهار خطه خرم آباد – پلدختر است که بخش هایی از آن با موانع مواجه شده و پیمانکار به دلیل نبود اعتبار طرح را تعطیل کرده است که با مساعدت‌های لازم راه اندازی مجدد طرح انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه در خصوص پالایشگاه پلدختر و سد سیمره مقرر شده است تا  کمک هایی به استان انجام شود، ادامه داد: در شورای برنامه ریزی استان در خصوص این طرح ها تصمیماتی اتخاذ می‌شود.

استاندار لرستان با اشاره به ظرفیت ذخیره سازی این سد و قرار گرفتن در حریم لرستان افزود: در سد سیمره تملک اراضی اطراف و نحوه استفاده منابع آبی و تخصیص آب طبق مصوبه دولت در دهه ۸۰ مقرر شد ۲۰۰ میلیون متر مکعب از آب در اختیار لرستان و زمین های اطراف قرار داده شود.

وی اظهار داشت: در راستای سرمایه گذاری با رایزینی های انجام شده با سازمان اتکا و هلدینگ مربوطه ظرفیت تولید شیلات تا ۲ برابر یعنی سالانه ۲ هزار تن افزایش خواهد یافت.

وزیر کشور پس از بازدید از این شهرستان پلدختر و کوهدشت به خرم آباد باز می گردد و در ادامه از ۲ منطقه شهری مرکز استان بازدید می کند.

شرکت در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان و همایش شهرداران از دیگر برنامه‌های سفر یک روزه وزیر کشور به لرستان است که عصر امروز در محل استانداری انجام می شود.

در سفر ۱۹ آذر رییس جمهور و هیات دولت به لرستان ۱۸۰ طرح مصوب شد.

برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی باشد منتشر نخواهد شد.