Saturday, 20 April , 2024
امروز : شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ - 12 شوال 1445
شناسه خبر : 2236
  پرینتخانه » آخرین اخبار, اقتصادی, سیاسی, لرستان تاریخ انتشار : 15 بهمن 1400 - 23:17 | | ارسال توسط :
مناظره

توکلی: چندین طرح در هیئت محترم دولت دهم تصویب شد ، کدام یک از این طرح ها عملیاتی شد؟! / خدابخشی:انتظار میرود اسناد این ادعاها را به جهت شفاف سازی آنچه مطرح کرده اند ، ارایه نمایند!

در روزهای گذشته دو بیانیه از سوی نماینده فعلی مردم الیگودرز و محمدتقی توکلی نماینده منتخب مردم الیگودرز در دوره نهم مجلس شورای اسلامی منتشر شد که این مناظره مجازی مورد توجه رسانه های استان قرار گرفت.در ادامه متن هر دو بیانیه جهت اطلاع مخاطبین عزیز منتشر می گردد.

محمد تقی توکلی نماینده دوره نهم الیگودرز طی مطلبی خطاب به استاندار لرستان از عدم شفافیت مصوبات سفر رییس جمهور انتقاد نمود و در مطلبی خطاب به وی نوشت:

جناب آقای دکتر زیویار استاندار محترم،نمایندگان محترم استان لرستان، ضمن قدردانی از تلاش های شما و عرض خسته نباشید.
در مورد برخی از مصوبات سفر رییس جمهور هیئت محترم وزیران به لرستان چند نکته وجود دارد که بیان آنها را در راستای تلاش مضاعف برای نتیجه بخش شدن این مصوبات لازم و ضروری می دانم.

سوال اینست ، آیا به نظر شما برخی از مصوبات که مایه امید برای مردم شریف استان هستند عملیاتی می شوند؟!

طرح هایی که چندین سال است کلنگ زنی شده اند به کجا رسیده اند ؟!
مگر نمی دانیم که مجوز منطقه ویژه اقتصادی را باید مجلس دهد؟!

چنانچه‌ همه می دانیم کارخانه پروفیل آلومینیوم و احداث ایران خودرو ، احداث سدهای برق آبی لیرو و ذالکی، احداث پالایشگاه نفت و چند طرح دیگر در هیئت محترم دولت دهم تصویب شد ، کدام یک از این طرح ها عملیاتی شد؟!
و‌می دانیم طرح هایی به ثمر می رسند که دارای پایه مطالعاتی و مجوزهای قانونی هستند و محل تامین اعتبارشان معلوم شده است و از آنجمله می توان به طرح گاوداری ۲۰۰۰ راسی از مصوبات دولت یازدهم در سفر به لرستان اشاره نمود که اعتبار آن قبل از کلنگ زنی و از محل صندوق توسعه ملی به حساب بانک کشاورزی واریز شد و به همین خاطر طرح اجرا و به بهره برداری رسید.
اما چرا طرح های لاستیک بارز در الیگودرز و خرم آباد و گردشگری سد حوضیان و تولید کاغذ از سنگ و …. علیرغم کلنگ زنی یا به جایی نرسیده اند و یا پیشرفت مورد انتظار را نداشته اند که در این خصوص علت را باید در عدم محل و میزان اعتبار جستجو کرد.

دستگاههایی که برایشان نسخه پیچیده اند عمدتا مشکل مالی دارند و به همین دلیل طرح ها را شروع می کنند، اما توان ادامه کار برایشان وجود ندارد بهتر بود که حداقل اعتبار مورد نیاز در تعهد صندوق توسعه ملی که برای این گونه کارها ایجاد شده است قرار می گرفت و…. اینجاست که ما مردم لرستان همواره باید در انتظار مطالباتمان بمانیم و این دور تسلسل تا کی تداوم‌خواهد داشت ،خدا داند .

از شما مسئولین پرتلاش می خواهیم که تکلیف این گونه طرح ها را با دولت محترم شفاف نموده و اطلاع رسانی فرمایید.

اما خدابخشی نماینده الیگودرز در یادداشتی خطاب به شخص توکلی نسبت به مطالب منتشر شده از سوی وی اینگونه واکنش نشان داد:

اخیرا یادداشتی جناب آقای مهندس محمد تقی توکلی نماینده دوره نهم الیگودرز در خصوص شفاف سازی مصوبات سفر آقای رییس جمهور به استان لرستان خطاب به آقای دکتر زیویار استاندار محترم لرستان در کانال تلگرامی نیوز الیگودرز منتشر نمودند.
از آنجایی که در متن منتشر شده توسط ایشان ادعاهایی در خصوص تصویب برخی طرحها در دولت دهم همانند کارخانه پروفیل آلومینیم مطرح شده است، از ایشان انتظار میرود اولا اسناد این ادعاها را به جهت شفاف سازی آنچه مطرح کرده اند ، ارایه نمایند.
درثانی اگر چنین مصوبه ای در خصوص احداث کارخانه تولید پروفیل آلومینیم دولتی وجود داشته است ، چرا ایشان به عنوان نماینده وقت الیگودرز، پیگیری برای اجرای آن نداشته اند؟ و اگر نتوانستند خودشان طرح را عملیاتی کنند چرا سوابق موضوع را به نماینده بعد از خود نداده اند که به عنوان موارد عمومی و عام المنفعه پیگیری کند. همانطور که این جانب کلنگی که در زمان نمایندگی آقای توکلی در خصوص مجتمع کشت و صنعت ۲۰۰۰ راسی سور به زمین زده شد را به عنوان یک حق ایجاد شده برای مردم الیگودرز از تسطیح زمین تا بهره برداری پیگیری نمودم مطمئنا اگر چنین مصوبه ای در مورد تولید پروفیل آلومینیم هم وجود می داشت در پیگیری و اجرای آن کوتاهی نمی کردم.
به استحضار مردم شریف الیگودرز می رساند که طرح احداث کارخانه تولید پروفیل آلومینیوم با پیگیری این جانب در سفر رئیس جمهوری محترم به لرستان به تصویب رسیده است و مقدمات اجرای آن در حال انجام است.

ضمنا اعطای تسهیلات صندوق توسعه ملی جهت اجرای طرح های دولتی توسط ایمیدرو با اساسنامه صندوق توسعه ملی مغایرت دارد. ایمیدرو یک سازمان درآمد هزینه ای است و قرار است از محل درآمدهای خودش این طرح را اجرا کند. بخش خصوصی و نیز نهادهای عمومی غیردولتی با رعایت سقف مجاز به استفاده از این تسهیلات هستند.

در خصوص منطقه ویژه اقتصادی، بسیار بعید است که ایشان بعد از یک دوره تجربه نمایندگی مجلس ، مسیر تصویب مناطق ویژه اقتصادی را ندانند.
جهت استحضار همشهریان ؛ منطقه ویژه اقتصادی توسط دولت طی لایحه ای به مجلس پیشنهاد می شود و پس از تصویب مجلس و تایید شورای محترم نگهبان جهت اجرا ابلاغ می شود ولذا ابتدا به ساکن و بدون پیشنهاد دولت مجلس نمی تواند منطقه ویژه اقتصادی مصوب کند. مناطق ویژه ای هم که دوره قبل به لایحه دولت اضافه شدند، به دلیل بار مالی، با ایراد اصل ۷۵ توسط شورای محترم نگهبان مواجه و رد شدند؛ اگر چه مجلس بر مصوبه اصرار نمود، ولی در مجمع تشخیص مصلحت هم هنوز به نتیجه نرسیده است. در سفر رییس جمهور به لرستان ایجاد منطقه ویژه اقتصادی الیگودرز مصوب شده است و لذا با توجه به دستور رییس جمهور ادامه مسیر آن طی خواهد شد.

ضمنا سدهای برقابی لیروک و ذالکی اگر در دولت دهم تصویب می شدند که قاعدتا باید ردیف ملی می گرفتند. مگر ممکن است دولت طرحی را مصوب کند اما سازمان برنامه و بودجه کشور که عضو دولت است با دادن ردیف ملی به آن مخالفت نماید. ممکن است وزارتخانه با نگاه بخشی از محل منابع داخلی اعتباری را برای انجام بخشی از مطالعات یک طرح همانند سد لیروک اختصاص بدهد ولی این به معنای موافقت دولت نیست . نماینده تام الاختیار دولت در اجرای طرح ها و پروژه ها، سازمان برنامه و بودجه کشور است.

این جانب در دوره قبل برای سد لیروک در پیوست ۱ قانون بودجه ردیف ملی گرفتم و همچنین در جداول متفرقه قانون بودجه ۱۴۰۰ برای سد و نیروگاه ذالکی، ردیف ملی اخذ نمودم که این اقدام باعث گردید مطالعات این طرح ها سرعت بیشتری پیدا کند. با صدور تخصیص گذرابی برای سد لیروک که وزیر محترم نیرو اخیرا دستور آنرا داده اند و انجام مطالعات زیست محیطی، مستندات مربوط به سد لیروک برای طرح در کمیسیون ماده ۲۳ تکمیل می شود.
قبل از این هیچ نام و نشانی از دو سد برقابی مذکور در قانون بودجه وجود نداشته است.

ضمنا مصوبات سفر رییس محترم جمهور به استان لرستان برای شهرستان الیگودرز در روزهای آتی به طور کامل اطلاع رسانی خواهد شد.

در خاتمه همانگونه که بارها عنوان نموده ام برای خدمت به مردم الیگودرز دست یاری بسوی همه نمایندگان ادوار و دلسوزان دراز می نمایم و انتظار دارم تمامی دلسوزان بدور از انشا نویسی در عمل همراه باشند.

محمد خدابخشی، نماینده مردم شریف شهرستان الیگودرز

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی باشد منتشر نخواهد شد.