Sunday, 16 June , 2024
امروز : یکشنبه, ۲۷ خرداد , ۱۴۰۳ - 10 ذو الحجة 1445
شناسه خبر : 462
  پرینتخانه » اجتماعی, ایران, یادداشت تاریخ انتشار : 12 اردیبهشت 1399 - 19:15 | | ارسال توسط :
ضرب المثل های ایرانی

مسئولیت پذیری

به شترمرغ گفتن بپر گفت شترم، گفتن بار ببر گفت مرغم این ضرب المثل اشاره به بی مسئولیتی و تن به کار ندادن است و توجیحی برای ناتوانی و از زیرکار در رفتن است. و به اصطلاح به افراد بی تفاوت و بی مسئولیتی گفته می شود که در میانه ی شترو مرغ مانده اند. و اما معنی و مفهوم مسئولیت پذیری....
مسئولیت پذیری

به شترمرغ گفتن بپر گفت شترم، گفتن بار ببر گفت مرغم

این ضرب المثل اشاره به بی مسئولیتی و تن به کار ندادن است و توجیحی برای ناتوانی و از زیرکار در رفتن است. و به اصطلاح به افراد بی تفاوت و بی مسئولیتی گفته می شود که در میانه ی شترو مرغ مانده اند. 

و اما معنی و مفهوم مسئولیت پذیری؛

مسئولیت پذیری بیانگر آن است که انسان موجودی اجتماعی است و زندگی اجتماعی، منشا حقوق و تکالیف معینی است که انسان با توجه به کرامت و مسئولیت خویش باید آن را رعایت کند تا زمینه ساز تحقق عدالت اجتماعی باشد. مسئولیت پذیری یکی از اصلی ترین نشانه های بلوغ فکری و بلوغ عقلی می باشد. اگر قرار است به عنوان فردی مسئولیت پذیر شناخته شویم لازم است این مهم را به دیگران نشان دهیم بنابراین باید همه مسئولیت های خود را در موعد مقرر و به درستی انجام دهیم با انجام به موقع کار ما دیری نخواهد پایید که دیگران ما را به عنوان فردی مسئولیت پذیر خواهند شناخت، به تعویق انداختن کار ها با مسئولیت پذیری منافات دارد، کار امروز مربوط به همین امروز است و با موکول کردن آن به روز دیگر کاری از پیش نمی بریم. شخصی که به وعده ای که می دهد عمل نمی کند یا به تعهداتش پایبند نیست نمی تواند مدعی باشد که فردی بالغ و مسئولیت پذیر است. مسئولیت پذیری خصوصیتی است که از کودکی در انسان بوجود می آید و قابل پرورش دادن است.

محیط، شرایط خانوادگی و آموزش صحیح از جمله مواردی است که بر روی مسئولیت پذیر بودن افراد اثرگذار است. بنابراین با انجام راهکارهایی می توانیم مسئولیت پذیری را در خود ایجاد کنیم تا بتوانیم از فواید آن در کسب و کارمان بیشتر بهره بگیریم. یکی از مواردی که ما را به عنوان فردی غیر مسئول به جامعه معرفی میکند ناتوانی در برابر درخواست های دیگران و نداشتن مهارت نه گفتن است و این ضعف شخصیتی باعث می شود که هر وظیفه ای که به ما پیشنهاد می شود را بپذیریم. طبیعی است که توانایی هر انسان در قبول مسئولیت محدود است و هیچکس نمی تواند مدعی باشد که می تواند همه کارها را به تنهایی انجام دهد. بنابراین اگر حس می کنیم که نمی توانیم به درخواست های نامعقول دیگران قاطعانه پاسخ منفی بدهیم باید توانایی نه گفتن را در خودمان تقویت کنیم.

مسئولیت پذیری از منظر اسلام

انسان موجودی رها شده نیست تا مانند حیوانات تمام همتش پرکردن شکم باشد و خود را در برابر هیچکس پاسخگو نداند بلکه تفاوت انسان با سایر موجودات افزون بر عقل و خرد وظایفی است که توسط آفریننده انسان برای او وضع شده است. خداوند در برابر هر نعمتی مسئولیتی را برعهده انسان قرار داده است و به میزان مسئولیت نیز از انسان بازخواست خواهد نمود. اسلام دین کار و کوشش است، از نگاه اسلام کار و کسب درآمد از راه حلال به عنوان برترین عبادت و هم ردیف مجاهدت در راه خدا معرفی شده است. انسان علاوه بر تامین زندگی خود و خانواده و حفظ آبروی شخصی و خانواده یک نوع خدمت به خلق و در واقع یکی از مصادیق کارگشایی برای مردم و خوشحال کردن و زدودن غم و اندوه از هم نوعان است که آثار بیشمار دنیوی و اخروی به همراه خواهد داشت. در آخر باید بگویم که ما مردم ایران در این روزهای سخت و بحرانی ایثار، فداکاری، نوعدوستی، مسئولیت پذیری حتی بیشتر از وظیفه را در بین مردم خود و بخصوص سنگربانان حوزه سلامت دیدیم و وظیفه خود می دانیم با تمام وجود از آنها تشکر و قدردانی کنیم.

نویسنده : مهتاب خجسته | منبع خبر : دریای فرهنگ
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی باشد منتشر نخواهد شد.