Tuesday, 23 July , 2024
امروز : سه شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۳ - 17 محرم 1446
شناسه خبر : 2951
  پرینتخانه » آخرین اخبار, یادداشت تاریخ انتشار : 09 اسفند 1400 - 20:24 | | ارسال توسط :
یادداشت های من

وقتی بدانی وسط تاریخ ایستاده‌ای!

وقتی بدانی وسط تاریخ ایستاده‌ای مجبوری بزرگ رفتار کنی ،حتی اگر قد و اندازه‌ات مال این حرفها نباشد ، این را من نمی‌گویم ، در تاریخ تمام نشانه‌هایش هست!

مثلاً آن‌شبی که سلطان صاحبقران امر به نیستی امیرکبیر داد ، روایت است که با سیاستِ مهدعلیا کله‌اش داغ بود و زهرماری خورده بود، ورنه شاید می‌فهمید وسط تاریخ است، که کدام خری برای داشتن میرزا نصرالله خان نوری قید امیر را می‌زند!؟

حالا دیگر همه می‌دانید که زلنسکی ۴۳ ساله از کجا به اینجا رسید ، کمدینی که نیت کرد کاندیدا بشود و خب کسی هم نگفت جنابعالی چون کمدی بازی کردی و از سیاست چیزی نمی‌دانی پس ردصلاحیت میشوی!

مردم هم که حرف اول و آخر را می‌زنند ، این جوانِ کمدین را به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب کردند!

اتفاقاً از ۲۰۱۹ تا امروز که این جوان کم‌تجربه رئیس‌جمهور است، چندان اتفاق مثبتی برای مردم اوکراین رخ نداده و مردم این کشور برخلاف مردم خودمان که در ناز و نعمتیم با مشکلات فراوان اقتصادی روبرو هستند!

اما یک اتفاق در سومین سال ریاست‌جمهوری این جوان باعث شد تا تمام عملکرد زلنسکی در طول تمامی این سالها فراموش شود و یک زلنسکی جدید متولد شود ، فقط و فقط به این خاطر که او می‌دانست وسط این همه تهدید همزمان او وسط تاریخ هم ایستاده است!

آدم وقتی بفهمد در تاریخ زندگی می‌کند ، آنوقت حتی اگر از سرب داغ روسی هم بترسد ، مجبور است بایستد و وقتی ایستادی دیگر کار تمام است!

اصلاً هرکسی بفهمد تاریخ یعنی چه ، دل شیر پیدا می‌کند خودش می‌شود یک گاندی، یک ماندلا ، کم کم می‌شود یک مصدق برای خودش و هر ۲۹ اسفند نفت ملی می‌کند برای هموطن!

همین مردم اوکراین هم که اینقدر قهرمان نداشتند که رفتند یک بازیگر را رئیس‌جمهور کردند شک نکنید با اولین انفجار یهو به خودشان امده‌ و دیده‌اند ، افتاده‌اند وسط تاریخ و این شد که حالا همه متخصص ساخت کوکتل‌مولوتف شده‌اند!

حالا گیریم لاشخورهای پوتین در یک “عملیات ویژه نظامی” جهت “آزادسازی اوکراین از بند استبداد” پرچم روسی را بر سر در ادارات نصب کنند با درون خانه‌ها چه می‌کنند!؟

اساساً تمام متجاوزگران تاریخ در همان شبی که با کله‌ی داغ میل تجاوز داشته‌اند باخته‌اند!

پوتین می‌تواند تمام اوکراین را با تانک‌های روسی اشغال کند اما نمی‌تواند بر قلب مردم ان سرزمین حکومت کند و حکومتی که در قلب ملتی جای نداشته باشد، ماندگار نیست حتی اگر صاحبقران باشد ، او که تازه یک دهه است از تخم بیرون آمده است و روزی تاریخ خواهد دید که سرنوشت او بهتر از سرنوشت دیگر دیکتاتورها نخواهد بود!

نویسنده : ابوذربابایی زاده
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی باشد منتشر نخواهد شد.