Wednesday, 4 October , 2023
امروز : چهارشنبه, ۱۲ مهر , ۱۴۰۲ - 20 ربيع أول 1445
شناسه خبر : 8076
  پرینتخانه » آخرین اخبار, ویژه, یادداشت تاریخ انتشار : 04 مرداد 1402 - 8:22 | | ارسال توسط :

کادرسازی سیاسی با استخدام های سفارشی

سال آخر دولت احمدی‌نژاد بود که اخباری آمد مبنی بر اینکه دولت وقت دستور استخدام حدود ۵۰۰ هزار نفر را بدون ضابطه داده است. در تیر۹۳ غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نهم گفت: دولت گذشته (احمدی‌نژاد) بر اساس قانون باید حدود ۱۲۵هزار نیروی قراردادی جذب می‌کرد اما این تعداد به ۵۴۸هزار نفر در شرایط کنونی رسیده است، از طرف دیگر ۴۲۲هزار نفر بدون رعایت هر گونه تشریفات مانند آگهی استخدامی و برگزاری آزمون استخدام شدند.
کادرسازی سیاسی با استخدام های سفارشی

در واقع آن ایام بی قانونی محمود احمدی نژاد آگاهانه در حال کاشت بذرهایی بود که خوب می دانست در آینده نچندان دور مثلا در دولت سیزدهم ثمر خواهند داد.
او تعداد زیادی از اطرافیان و حامیان خودرا در فاصله ای هشت ساله با استفاده از اعمال نفوذ خود استخدام کرد تا اگرچه عملکرد آنها برای مردم میراثی چون دشوار‌تر شدن زندگی نداشته باشد، اما برای حامیان و نزدیکان آن مجموعه ی خاص سیاسی ، منفعتی طولانی مدت داشته باشد. اتفاقی که باب شد و اتفاقا در دولت روحانی نیز کمی کمرنگ تر ادامه یافت. در حقیقت بی قانونی در استخدام های دولتی در کشور ما چپ و راست ندارد و با توجه به فرصتی که بدست می‌آورند برای جذب عوامل و انصار خویش دریغ نمی‌کنند!
در همان دولت روحانی نیز مگر لیست بلندبالایی به بیرون درز نکرد که برخی فعالین رسانه‌ای حامی دولت روحانی یا آنهایی که در ستادهای انتخاباتی روحانی فعال بودند در چند ماه آخر دولت، یکی یکی مزد خود را گرفتند تا میراث روحانی نیز استخدام‌های خاص افرادی باشد که ته کارنامه سیاسی انها نصب بنر روحانی بود.دولت سیزدهم اما برخلاف دولت های پیشین نه در دور دوم که در همان دوسال ابتدایی کار استخدام های فراقانونی را اغاز کرده است تا جایی که برخی مدیران اول منصوب شدند بعد استخدام و یا راننده آژانس دولت های قبل تا سطح کلان مدیریتی پیشرفت نمود.
فراوانی ستادهای انتخاباتی رئیسی اینروزها بدجوری یقه دولت او را گرفته است و راهی وجود ندارد الی جذب آدم هایی که دانسته پشت تنهاکاندیدای پیروز ایستادند.
در لرستان اما وضعیت آنقدر تلخ و آشکار است که حالا صدای امام جمعه شهرستان خرم آباد هم بلند شده است.
«شاهرخی نماینده ولی فقیه در لرستان در خطبه های نماز جمعه با اشاره به استخدام‌های بی‌ضابطه در لرستان بیان کرد: بارها در این تریبون بر جذب نیروی باضابطه تأکید کرده‌ام و باید ریشه چنین روش‌هایی در این استان خشکیده شود.
شاهرخی گفت: اخیراً از مرکز ۱۷ نفر سهمیه به لرستان اختصاص داده‌اند تا جذب یکی از دستگاه‌های اداری شوند، اما این سازمان بدون اطلاع‌رسانی عمومی اسامی را تهیه کرده‌است و سازمان بازرسی و دیگر دستگاه‌های مرتبط هم ورود پیدا کردند و این اقدام را متوقف کرده‌اند.
نماینده ولی‌فقیه در لرستان با بیان اینکه چنین شیوه‌ای که با اطلاع‌رسانی عمومی نباشد، موجب خدشه‌دار شدن افکار عمومی می‌شود، تصریح کرد: دستگاه‌های مرتبط این امر را بررسی و تحقیق خواهند کرد و از همین‌جا از سازمان بازرسی و دیگر دستگاه‌هایی که ورود پیدا کرده‌اند تشکر و قدردانی می‌کنم. هر کس فساد، تبعیض، توصیه فراقانونی را به دستگاه‌های مرتبط مانند سازمان بازرسی، دستگاه‌های امنیتی و قضائی گزارش دهد و چنین گزارشی تأیید شود، ما از این گزارش‌دهنده در نمازجمعه تقدیر معنوی می‌کنیم و به چنین گزارش‌دهنده‌ای هم پاداش مادی تعلق می‌گیرد.
وی با بیان اینکه از سازمان‌های امنیتی و بازرسی درخواست می‌کنم در این زمینه فعالیت‌های خود را صدچندان کنند، افزود: این ادارات نباید منتظر بمانند کسی به آن‌ها گزارش بدهد، بلکه خود دستگاه‌ها به سراغ گزارش‌دهنده بروند و اعتماد آن‌ها را جلب کنند.
نماینده ولی‌فقیه در لرستان عنوان کرد:‌ گاهی در رسانه‌ها و فضای مجازی گزارش‌هایی از فساد، مفسد و برخی از این امور منعکس می‌شود که باید راجع به این‌ها تحقیق کرد.»
واقعیت ان است بخشی از استخدام های غیرقانونی ریشه در تحمیل نمایندگانی دارد که می بایست برای تضمین رای خویش در انتخابات پیش رو به برخی از عوامل تاثیرگذار در اطراف خویش امتیاز بدهند.بخشی دیگر مربوط می شود به بلیط های اختصاصی مدیران استانی برای نزدیک ترنی افراد به خود و اما مهمترین بخش ریشه در کادرسازی های سیاسی دارد تا جایی که می شنویم یکی از مدیران به صراحت به یکی از نزدیکان خویش می گوید :« من قصد دارم یک کادر نو برای اینده در سیستم های اداری به جای بگذارم حتی اگر در این مسیر خود قربانی بشوم»
آری ، شیوه احمدی نژادی یک روش ماندگار برای تمام دولت هایی شده است که برای اینده خویش نقشه‌های طولانی دارند، برای کادرسازی سیاسی با انتصاب‌های رابطه ای!

نویسنده : ابوذر بابایی زاده - سردبیر
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی باشد منتشر نخواهد شد.