Sunday, 21 July , 2024
امروز : یکشنبه, ۳۱ تیر , ۱۴۰۳ - 15 محرم 1446
شناسه خبر : 1381
  پرینتخانه » آخرین اخبار, ایران, سیاسی, ویژه تاریخ انتشار : 14 آذر 1400 - 20:11 | | ارسال توسط :
خط و نشان نماینده مجلس برای دولت

تعارفی با این دولت نداریم!

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت مکلف به کنترل تورم است، گفت: ما تعارفی با این دولت نداریم؛ رأی دادیم اما عقد اخوتی با کسی نبستیم بنابراین اگر بعد از چند ماه ببینیم که از این دولت تحرکی در حوزه اقتصاد دیده نمی شود حتما ابزارهای نظارتی را به کار خواهیم گرفت.

سید غنی نظری  در خصوص لزوم کنترل تورم در کشور، اظهار کرد: مقام معظم رهبری هم در اوایل آغاز به کار مجلس، اهمیت بحث اقتصاد و فرهنگ را مطرح کردند؛ همانطور که مولانا گفته است« آدمی اول حریص نان بود/ زانک قوت و نان ستون جان بود» لذا رفاه نسبی مردم، لازمه رسیدن کشورها به امنیت و آرامش است؛ اما برنامه ریزی غلط دولت قبل، گره زدن همه امور به برجام، تولید پول بدون پشتوانه، نقدینگی گسترده و کسری بودجه، باعث افزایش قیمت ها شد.

رفاه مردم لازمه رسیدن کشور به امنیت و آرامش است

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی افزود: ارز ۴۲۰۰ تومانی هم بستر رانت ۱۸ هزار میلیارد تومانی برای عده خاصی را فراهم کرد؛ لذا در اولین اقدام باید ارز ۴۲۰۰ تومانی به دست تولیدکننده و مصرف کننده نهایی برسد نه تامین نهاده‌های دامی چراکه ارز دولتی را می‌گیرند، نهاده را به قیمت گزاف می‌فروشند و باعث افزایش قیمت‌ها می‌شوند.

نظری با بیان اینکه ۳۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم، اظهار کرد: اقدام مهم دیگر بحث بودجه شرکت های دولتی است که بدون تعارف باید شفاف شود و یا برای اداره صدا و سیما با آن گستردگی، از جیب ملت هزینه می کنند درحالی که شرکت های دولتی باید متناسب با کارکرد خود بودجه بگیرند و نیاز است که شرکت‌های زیان ده، مشخص شوند و جدول برنامه به آنها داده شود که خودشان را به سودرسی برسانند.

بودجه شرکت‌های دولتی بدون تعارف شفاف شود/ شرکت‌ها متناسب با کارکردشان بودجه بگیرند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به رسوب کالا در گمرک و انبارها، بیان کرد: اخیرا آقای محسنی اژه ای از انبارهای سازمان اموال تملیکی بازدید کردند که حجم زیادی مواد غذایی و مواد شوینده زیر باران مانده و از بین می رفت که این مسایل باید رسیدگی شود؛ همچنین ما ۳۲ هزار میلیارد تومان را برای حمایت از تولید و اشتغال اختصاص دادیم اما یک ریال تاکنون بازنگشته است؛ بند الف تبصره ۱۸ در حوزه اشتغال بود که محل هزینه آن مشخص شد و ۱۰۳ درصد هم تحقق پیدا کرد یعنی جزو درآمدهایی بود که تحقق پیدا کرد، اما متاسفانه هیچ اقدامی در حوزه اشتغال صورت نگرفت. درحالی که این رقم اگر به تولیدکننده و مصرف کننده برسد، در معیشت مردم تاثیرگذار خواهد بود. در حوزه مسکن هم دولت ضعیف عمل کرد؛ به عنوان مثال از روزی که ثبت نام خانه های خالی شروع شد، ۱ میلیون خانه خالی شناخته شده اما وزارت اقتصاد تا امروز ۱ ریال نتوانسته مالیات بگیرد.

۳۲ هزار میلیارد تومان به اشتغال اختصاص دادیم اما یک ریال تاکنون بازنگشته است

نظری با بیان اینکه دولت باید تورم را کنترل کند، گفت: دولت باید راهکار دهد  و ابزارهای لازم را هم در دست داریم. ما تعارفی با این دولت نداریم؛ رأی دادیم اما عقد اخوتی با کسی نبستیم؛ بنابراین اگر بعد از چند ماه ببینیم که از این  دولت تحرکی در حوزه اقتصاد دیده نمی شود حتما ابزارهای نظارتی را به کار خواهیم گرفت. مجلس سه شنبه‌ها را روزهای گزارشات نظارتی مشخص کرده و در این روز قانونگذاری را کنار گذاشتیم و اگر اوضاع بهتر نشد مکلف هستیم به دنبال راهکار باشیم.

| منبع خبر : شفقنا
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی باشد منتشر نخواهد شد.