Sunday, 21 July , 2024
امروز : یکشنبه, ۳۱ تیر , ۱۴۰۳ - 15 محرم 1446
شناسه خبر : 3077
  پرینتخانه » آخرین اخبار, اقتصادی, لرستان, ویژه تاریخ انتشار : 27 اسفند 1400 - 12:09 | | ارسال توسط :
یک مسئول خبر داد:

دو سایت در مرحله پایانی مطالعات احداث شهرک هوشمند، خلاق و پایدار خرم‌آباد

مدیر هماهنگی و اجرایی احداث شهرک هوشمند، خلاق و پایدار خرم‌آباد گفت: مطالعات دپارتمان مطالعات توسعه و برنامه‌ریزی گروه سرمایه‌گذار در بین استان‌های غرب کشور، بر روی دو سایت در شهر خرم‌آباد متمرکز و در حال نهایی شدن است.

علیرضا کرمی با تاکید بر اینکه مهمترین اولویت تیم سرمایه‌گذار برای انتخاب شهر محل احداث پروژه، نحوه تعامل و مشارکت دستگاه‌ها و مدیریت ارشد استان‌ها از جمله استانداری، شهرداری و مجموعه شورای شهر است، بیان کرد: در پی مطالعاتی که توسط دپارتمان مطالعات توسعه و برنامه‌ریزی گروه سرمایه‌گذاری در کل کشور و با هدف ایجاد یک شهرک هوشمند، خلاق و پایدار با محوریت گردشگری انجام شد، دو شهر خرم‌آباد و کرمانشاه در غرب کشور به عنوان گزینه معرفی شدند که در نهایت خرم‌آباد به عنوان گزینه اصلی و کرمانشاه به عنوان گزینه ذخیره  پیشنهاد شد.

وی افزود: خرم آباد نقطه تلاقی ارتباطی در گلوگاه مواصلاتی غرب کشور است که علاوه بر این مزیت، دارای ظرفیت های ویژه گردشگری و توریستی است که می تواند این نقطه را به یک قطب تجاری و رفاهی موفق و استاندارد در کشور مبدل سازد تا علاوه بر تمرکز مخاطبان محلی، محل رجوع و استقرار گروه‌های مخاطب بسیاری از سطح منطقه، کشور و حتی سطح بین‌المللی باشد.

مدیر هماهنگی و اجرایی احداث شهرک هوشمند، خلاق و پایدار خرم آباد در ادامه با اشاره به اینکه این شهرک قرار است پذیرای جمعیتی ساکن در حدود ۵۰۰۰ نفر و جمعیتی غیر ساکن برای تفریح و گردشگری در حدود ۲۰ هزار نفر در طول روز باشد، ادامه داد: از مهمترین ویژگی های شهرسازی این شهرک توریستی – گردشگری این است که تمام عبور و مرور وسایل نقلیه در زیر زمین صورت می پذیرد و علاوه بر آن شاهد استقرار شبکه زیرساخت هوشمند انرژی و دیتا، استقرار تاسیسات هوشمند و غیرآلاینده با اولویت مدیریت آب، استفاده از دوچرخه همگانی در داخل سایت، خودروی برقی، برقراری امنیت شهری از طریق سیستم دوربین‌های مداربسته، سیستم هشدار خطر هوشمند شبکه امنیت شهری و زندگی خواهد بود.

وی سپس با اشاره به روند رو به پایان مرحله مطالعات پروژه، گفت: مطالعات این پروژه عظیم در حال تکمیل و نهایی شدن است و یکی از دو سایت مورد مطالعه در شهر خرم آباد به مساحت ۸۷ هکتار و دیگری ۳۸ هکتار پس از تایید و دریافت مجوز های لازم به زودی شاهد آغاز روند ساخت شهرک خواهد بود.

کرمی اظهار کرد: پس از تایید مطالعات و انتخاب سایت، هیات مدیره نشستی با مجموعه ارشد استان و شهرداری برگزار می‌کند که در صورت تفاهم و همکاری، آغاز به کار خواهیم کرد.  

وی افزود: چند تیم و چهره شاخص بین‌المللی و ایرانی در کنار تیم فنی پروژه قرار دارند تا کانسبت معماری و  نقشه‌های پروژه جهت صدور مجوزهای لازم، نهایی شوند.

مدیر هماهنگی و اجرایی احداث شهرک هوشمند، خلاق و پایدار خرم‌آباد در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به ایجاد بالغ بر یکهزار شغل در روند اجرای پروژه ساخت شهرک هوشمند، خلاق و پایدار خرم‌آباد، بیان کرد: گروه سرمایه‌گذاری متشکل از چندین شرکت موفق ساخت و ساز و دانش بنیان است که برای تحقق این هدف بزرگ، زمین را خریداری کرده(اگرچه برخی استان‌ها حاضر شده بودند زمین را رایگان در اختیار قرار دهند) و تمام مراحل اجرا بر عهده شرکت‌های خودمان است. حتی اگر موضوع تحریم ها مرتفع شود چند شرکت اجرایی تراز اول خارجی نیز با توجه به مذاکرات اولیه‌ایی که با آنها داشته‌ایم در کنار ما خواهند بود.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی باشد منتشر نخواهد شد.